Qofte ne tigan
Qofte ne tigan

Qofte ne tigan

Kuzhint.com

Perbersit:

1 cop buke nga dita e meparshme,

1 qep te mesme,

500-600 gr mish te bluar,

1 vez, 1-2 lug qaji senf,

krip, biber, 2-3 lug gjelle vaj.

Pergaditja:

Buken e vendosim ne nje en me uj dhe e lejm per 10 minuta deri sa te zbutet.

Mbi buke vendosim nje pjat ne menyre qe e tere buka te mbulohet me uje.

Qepen e qerojm si dhe e prejm shume imet.

Qepen me 500-600gr mish te bluar, 1 vez dhe 1-2lug qaji senf i vendosim ne nje ene.

I qesim krip dhe biber sipas shijes.

Nxerrim buken nga ena me uj dhe e shtrydhim me duar dhe pastaj e qesim te mishi i bluar duke e coptuar me duar.

Pastaj fillojm me perzierjen.

Pasi te perzihet fillojm te bejm toptha sa masa e nje mandarine bejm formen e qoftes.

Duart lageni me uje shpesh ne menyre qe mishi mos te ngjitet neper gishtrinje.

Me 2-3 lug gjelle vaj i fergojm qoftet ne temperatur mesatare secilen ane nga 6-8 minuta.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  tigan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keshilla gatimi: Cfare te bejme nese ne salce kemi hedhur me shume vaj?
Pulë me salcë curry e oriz basmati
Mask kunder akneve ne kushte shtepie