Qofte me veze dhe patate
Qofte me veze dhe patate

Qofte me veze dhe patate

Kuzhint.com

Përbërësit:

5 patate mesatare te ziera ose vetem te grira ne rende,

2-3 qepe te reja,

2 vezë ta fresketa,

200 gram gjizë ose djathe te kulluar,

1 luge miellë,

1 luge prezlle(therrime buke),

100 gr parmezan,

Krip, piber te zi dhe vaj per fergim.

Udhëzimet:

Qerohen patatet dhe grihen ne rende te imet dhe i perziem me vezen dhe pastaj ne nje ene tjeter bashkojm qepa e grire imet,, Gjize ose djathe sipas shijes, prezlleose mielle parmezan te grire ne rende dhe kriposen me kripe dhe biber sipas shijes dhe behet nje mase homogjene.

Pastaj merren menga masa me patae me dore formojm qoftet qe ne mes i mbushim me masen me gjize si ne foto dhe formohen toptha te vegjel me dore dhe pastaj fergohen ne vaj te nxehte.

Nuk ka nevoje te fergohen shume sepse te gjith perbersit jan pothuajse te gatshem.

Ju beft mire bnese i gatuani


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  veze  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne ne furr
Role pule
Salate me kastraveca