Qofte me pilaf
Qofte me pilaf

Qofte me pilaf

Kuzhint.com

Perbersit per qoftet;

* Mish i grirë -350 g,

* Qepë -2cop,

* Vaj 1/2 filxhan çaji,

* Hudhra - 1 kokërr,

* Bukë të bardhë -2 feta,

*Miell 1/2 filxhan çaji,

*Kripë, piper te zi, majdanoz, dhe koper,

*2 lug salcë domate,

*vaj per fergim.

Përgatitja:

Ne fillim behen qoftet ;

Ne nje ene shtojm mishin kripe, piper te zi, salcë domate, hudhra, majdanoz, uthulle, koper, bukën e bardhë, te gjitha te prera holledhe i perziejini mire me dore.

Me e mira do te ishte ta linit kete perzierje per disa ore te qete ne frigorifer, qe kur te gatuhen te ken shijet te mire edhe gatuhen shpejt e shpejt.

Formojm nga kjo mase toptha te madhesis qe deshirojmdhe i rrotullojm ne miell dhe verini te skuqen ne nje tigan te madh me vaj ulliri te nxehur mire deri sa te jete pjekur ne te gjitha anet. ( bene te pjeken edhe ne furre)

Perbersit për pilaf:

*2 gota të ujit oriz,

*Gjysëm gote e cajit vaj,

*50 gr. gjaplë,

*3 gota të ujit ujë,

*Kripë sipas dëshirës,

*2 domate,

*100 gr kepurdha dhe,

*1 kungullesha,

Përgatitja:

Hedhim në tigan ku kemi vene vajin dhe kavërdisim domatete prera ne copa, kepurdha dhe kungulleshen për disa minuta në temperaturë mesatare derisa te zbuten.

Nga i njejti tigan i largojm perime pastaj, shtojmëedhe pak gjalpe, dhe kur të jetë shkrirë gjalpi shtojmë orizin dhe e kavërdisim 2-5 minuta duke përzier vazhdimisht dhe në fund shtojmë ujin e nxehtë (uji duhet te jete duke valuar para se t’ia hedhim orizit) dhe shtojmë kripën dhe e leme derisa te zihet mire.

Pasi te jet zier orizi ia qesim perimet dhe i perziej te gjitha se bashku pastaj e bejme servojmin e si ne foto ose sipas dëshirës.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  pilaf  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha Rafaello
KEKE ME LIMON
Torte zebra me karamel