Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm
Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm

Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit:

1 kg mish i bluar,

2 luge gjelles erza te perziera ( Veget),

1 luge gjelles biber i zi,

karrota,

kepurdha,

vaj, erza.

Pergaditja:

Ne fillim pergadisim qoftet duke i grir qepet ne nje en me mishin e grime dhe ne te ia hedhim erzat e siper shenuar i perziejm mire e mire deri sa masa te bashkohet mire dhe pastaj formojme qofte.

Perimet i pastrojme i presim ne masen e deshiruar varsisht sa desheirojme te garuajm i hedhim ne tav duke o perzier mire me erza dhe vaj ulliri, i rendisim siper qoftet me qellim qe te mos ngjiten nga nxehtesia i mbulojme me leter alumini dhe per afro 2 ore i pergadisim ne furre.

Ne fund ia largojme letren e aluminit i leme edhe per 10 min dhe jane gati.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  perime  furr  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Melemi  për hemoroide
Sheqerpare në formë trëndafili
Torte me jogurt dhe portokaj