Qofte me kërpudha dhe mish të grirë
Qofte me kërpudha dhe mish të grirë

Qofte me kërpudha dhe mish të grirë

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 g mish të grirë,

1 vezë, 3 lugë galetë,

krip, piper,

3 lugë ujë,

rreth 12 kërpudha,

vegetë dhe majdanoz.

Përgatitja:

Përziejmë mishin e grirë me të gjithë përbërësit e tjerë përveç kërpudhave.

Masën e përziejmë gjithashtu dhe me dorë që të fitohet një masë kompakte.

Kërpudhat i pastrojmë dhe i lejmë anash.

Nga mishi i grirë formojmë toptha të cilat i shtypim pak me dorë dhe në mes vendosim një kërpudhë.

I mbështjellim mirë dhe i skuqim në vaj të nxehtë.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  kerpudha  mish  grire  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Perpeqi :pite shumë e pëlqyer
Kadaif me muhalebi
Tatli me form gjethi