Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!
Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!

Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 ml (1 lugë supe) lëng i freskët limoni, 1 thelb hudhër e grirë, 1 lugë (supe) mjaltë, ½ lugë (kafe) kanellë, ½ lugë (kafe) xhenxhefil pluhur

Pregaditja e recetës :

Shumë njerëz të vendeve latine do t'ju thonë se kur jeni ftohur apo keni dhimbje fyti, nuk ka shërim tjetër përveç çajt të përgatiur nga hudhra, limoni dhe mjalti.

Ky kombinimi vepron shumë shpejt.

Të gjitha përbersit i përzienim mirë dhe shtojini një gotë me ujë të nxehtë.

Hudhra është antibiotik dhe është efikase kundër çdo lloj infeksioni.

Mjati butësisht përmirëson frymëmarrjen.

Mjalti është antimikrobial, dhe kjo ndihmon sistemin imunitar për të luftuar infeksionin.

Lëngu i limonit ndryshon pH e trupit, potencialisht duke e bërë atë më pak mikpritës për viruset dhe bakteret.

Ndërsa kanella dhe xhenxhefili janë ngrohëse.


Fjalet kyqe : keshilla  qaji  sheron  ftohjet  dhimbjen  fytit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani e shpejt
Petulla
Peshqi me perime ne furre