Pure me mollë per bebe
Pure me mollë per bebe

Pure me mollë per bebe

Kuzhint.com

Përgatitja:

Mollët e freskëta lahen, shpëlahen me ujë të nxehtë ose më mirë të përvëlohen, u qërohet hollë lëkura dhe grihen me rende duke u kujdesur që të mos bien farat dhe zemrat.

Në pure hidhet shurup sheqeri, përzihet dhe i jepet menjëherë fëmijës, sepse pasi te qendron purea nxihet.

Në 100 gr mollë të freskëta gjenden 6 -7 mg vitaminë C.

Përbërësit:

Mollë 2 kokrra

Shurup sheqeri 1 lugë gjelle


Fjalet kyqe : pije  ndryshme  pure  molle  bebe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

10 gjëra që mund të pastroni me kripë
 Kungullesha me djathe feta
Pogaqe lule me pershut dhe djath