Pule me kumbulla te terura dhe mjalte
Pule me kumbulla te terura dhe mjalte

Pule me kumbulla te terura dhe mjalte

Kuzhint.com

Perberesit: 4 Kofshe pule 4 Domate 250 ml Leng supe pule 100 gr Kumbulla te terura 1 Luge gjelle Mjalte 2 cm Xhenxhefil i fresket 25 gr Rosmarin 1 Luge qaji kanll Krip Piper 4 Luge gjelle vaj ulliri 3 Luge gjelle salc domatesh Pergaditja: Kofshet e pules i pastrojme mire dhe i kriposim me krip si dhe piper.

Hedhim vaj ulliri ne nje tigan te madhe dhe aty i fergojme kofshet e puleq deri sa te marrin ngjyre te kafte.

Pastaj i vendosim ne nje tepsi ia hedhim domatet e prera.

Ia shtojme edhe lengun e supes dhe te gjithen e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 200 Grad per 25 minuta. Gjate kohes qe jane duke u pjekur kofshet e pules marrim kumbullat dhe i pergjysmojme.

Xhenxhefilin e bluajme shume imet ndersa safranin e coptojme dhe se bashku me mjalten, kanellen, rrushin dhe pak uje i hedhim ne tenxhere dhe i vendosim mbi zjarre te zihen per 15 minuta ne temperatur te ulet. 5 minuta para se te perfundoj koha e pjekjes se kofsheve ia hedhim kofsheve te pules perzierjen me kumbulla dhe i lem edhe 5 minuta te pjeken. Largojme kofshet nga tepsia i vendosim prap ne furre qe te qendrojne te nxehta deri sa te pergaditet salca.

Dhe ne lengu e kofsheve hedhim salce domatesh, krip, piper dhe pa mjalt e perzim salcen mire dhe prap i vendosim kofshet e pules aty ne tepsi.

Te servohet me orize ose couscous. Ju beft mire


Fjalet kyqe : gjellera  pule  kumbulla  terura  mjalte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buka shëron lemzën ndërsa qepa marramendjen
Reçel i shijshëm me kumbulla
Si te gatuajm buke shtepie