Pulë me perime dhe pluhur cerry
Pulë me perime dhe pluhur cerry

Pulë me perime dhe pluhur cerry

Kuzhint.com

Perberesit per nje porcion:

125 gr Gjoks pule,

Nje preshë,

2 Cope karrota,

2 Patate,

Nje luge qaji vaj,

Nje thelb hudhre,

0. 04 gr Kripë,

0. 04 gr Piper,

0. 04 gr Pluhur cerry,

75 ml Leng supe,

Nje domate,

0. 04 gr Piper i kuq,

50 gr Jogurt.

Pergaditja:

Mishin e pules e pastrojme dhe e presim ne shirita.

Preshin, karrotat dhe patatet i qerojme dhe i presim ne katrore me madhesi te njejte.

Hedhim vaj ne tigan dhe e pjekim mishin mire pastaj e largojme nga tigani.

Qepen dhe hudhren e qerojme dhe e presim imet dhe i fergojme po ne te njejtin tigan pastaj ia hedhim perimet.

I lem pak qe te pjeken pastaj i hedhim krip, piper, pluhur kerri, piperin e kuq, domaten si dhe lengun e supes.

E mbulojme tiganin me kapak dhe e lem qe te zihet 15 minuta.

Pastaj ia shtojme mishin duke e len edhe pak mbi zjarre.

Ne servohet gjella ne pjate me jogurtin.

Ju beft mire!kochen. bildderfrau.


Fjalet kyqe : gjellera  pule  perime  pluhur  kerri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pjeshka nga Shqipe Mehmeti Jusufi
Dieta me ujë për dobësim të shpejtë
Ngjyra e lëkurës na tregon për problemet shëndetësore