Pulë e skuqur e Transilvanisë
Pulë e skuqur e Transilvanisë

Pulë e skuqur e Transilvanisë

Kuzhint.com

Një recetë tipike e Transilvanisë.

Përgatitet lehtë dhe është një pjatë e dytë e shijshme që mund të konsumohet në verë ose në dimër

Koha e Përgatitjes (minuta):

Vështirësia:

Përbërësit

 • 1 kg mish pule
 • 50 gr miell
 • 30 gr hudhër
 • 60 gr salcë domatesh
 • 5 gr piper i kuq
 • 100 ml vaj
 • 200 ml verë e bardhë
 • 150 gr qepë
 • 200 gr domate
 • 20 gr kripë
 • 3 gr trumzë

Përgatitja

Pastroni pulën, priteni në copa dhe kriposeni, lyejeni me miell dhe skuqeni në tigan, në vaj të nxehtë, bashkë me qepën e prerë imët dhe hudhrën e copëtuar.

Më pas shtoni salcën e domateve, verën e bardhë, trumzën, piperin dhe pak kripë.

Shtoni edhe domatet e prera në copa dhe gatuajeni edhe për 20 minuta të tjera.


Fjalet kyqe : receta  huaja  pule  skuqur  transilvanise  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani Vlore
PLUHURI NATYROR QË LUFTON DEPRESIONIN
Biskota me kokos