Pulë e pjekur në prushe
Pulë e pjekur në prushe

Pulë e pjekur në prushe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 pulë, mustardë, vaj ulliri, 500 g roshnica, gjalpë, uthull e bardhë, 1 litër lëng pule.

Pregaditja e recetës :

Presim pulën në copa të vogla dhe e marinojmë me mustardë, vaj ulliri, kripë, piper dhe uthull të bardhë për 30 minuta.

Ndërkohë, skuqim roshnicat në pak gjalpë dhe i hedhim lëng pule në masën 1 roshnicë, 2 masa lëng dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë.

Pjekim copat e pulës në prush dhe e shërbejmë sipër roshnicave.

Shërbehet e nxehtë.

Kjo recetë mesdhetare është marrë nga revista Living


Fjalet kyqe : gjellera  pule  pjekur  prush  roshnica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me griz dhe sherbet
Si t’i shërojmë cistat e vezorëve
Tortë sfungjer