Pulë e ëmbël dhe e lagësht
Pulë e ëmbël dhe e lagësht

Pulë e ëmbël dhe e lagësht

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

80 gr Oriz,, 20 gr Xhenxhefil i fresket,, 180 gr Mishe i bardhe pule,, 3 Luge gjelle salce Soja,, 2 Luge gjelle uthull,, Nje qep dhe 200 gr Speca ( te kuqe te verdhe dhe te gjelber),, Nje spec i kuq djeges,, 150 gr Ananas nga kavanozi,, 3 Luge gjelle Ketchup,, Nje luge qaji mjalte,, Nje luge gjelle vaj,, Pak niseshte per trashjen e salces ose ( dunkler Saucenbinder),

Pregaditja e recetës :

Orizin e ziejme sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Xhenxhefilit ia largojme levoren dhe e presim ne katrore shume te imet.

Mishin e pules e presim ne feta te holla.

Xhenxhefilin, salcen Soja dhe uthullen i bejme bashke ne nje ene te vogel.

Me gjysmen e marinades e marinojme mishin 10 minuta ndersa pjesen tjeter

te marinades e perziejm me 150 ml uje, ketchup dhe mjalt

Qepen e qerojme dhe e presim ne rripa.

Ne te njejten menyre presim edhe specat.

Vendosim tiganin mbi zjarr duke ia shtuar vajin dhe mishin e marinuar.

E skuqim mishin mire pastaj e largojme nga tigani.

Po ne te njejtin tigan shtojme qepen, specat duke i ferguar 2 minuta ne temperatur mesatare.

Pastaj ia shtojme ananasin dhe salcen.

E lem salcen te vloj 5 minuta.

Salces ia shtojme pak niseshte ( gjysem luge qaji ) dhe krejt ne fund ia shtojme edhe mishin.

Servimin e bejme ne pjate se bashku me orizin.


Fjalet kyqe : gjellera  sweet  sour  chicken  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me kokos ipër 10 min!
Torte dyshtresore me brume te ndryshme dhe dredheza
Sallam çokollate