Pula të mbushura dhe të pjekur ne grillë
Pula të mbushura dhe të pjekur ne grillë

Pula të mbushura dhe të pjekur ne grillë

Kuzhint.com

Perberesit:

2 Pula jo shume te medha,

40 gr Gjalpë,

4 Luge gjelle vaj,

1 Luge qaji piper i kuqë,

1 Dege majdanoz,

2 Prise piper i zi,

1 Luge qaji kripë,

6 Fleta thymian,

6 fleta majoran/oregano.

Pergaditja:Pulen e pastruar dhe te terur e sperkasim me krip mbrenda dhe jashte pastaj, gjalpin dhe erezat i vendosim mbrenda ne pule pastaj ia lidhim kembet pules.

Vajin me pak krip, piper te zi dhe te kuq e perzim dhe e lyejm pulen siper dhe e pjekim pastaj 1 ore ne temperatur 180 Grad.

Gjate pjekjes te laget shpesh pula siper me lengun qe leshon gjate pjekjes pula. gutekueche.


Fjalet kyqe : gjellera  pule  mbushur  ereza  pjekur  grill  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me nurtela
Gjithçka ne jeten e njeriut eshte ne funksion te shendetit.
Si te dobsohemi me leht me uthull molle?