Pufka Margarita
Pufka Margarita

Pufka Margarita

Kuzhint.com

Pergatitja 15 minuta Gatimi 20 minuta Veshtiresia 1 Perberesit per 12 pufka: 60 g rrush i thate 2 luge tekila 2 luge leng limesh (lloj limoni) te fresketa 250 g miell 90 g sheqer 1 pako maja pluhur 1 luge sode bikarboni 2 veze te rrahura 250 ml qumesht i skremuar 1 luge levore limoni e grire 1 luge levore lime e grire kripe Gatimi: Zbuteni rrushin e thate me tekila dhe leng limesh per 30 minuta.

Ne nje pjate te gjere perzieni miellin, sheqerin, majane dhe bikarbonatin e sodes.

Beni nje vrime ne mes dhe hidhni vezen dhe qumeshtin e skremuar. Shtoni edhe levoret e grira te limonit dhe lmese dhe perziejini derisa te perfitoni nje mase homogjene.

Hidheni kete mase ne stampa per pufka te lyera me gjalpe dhe hidhuni pak kripe. Piqni ne furren e ngrohur me pare ne 200 grade per 20 minuta ose derisa te marrin ngjyre ne siperfaqe.


Fjalet kyqe : brumera  pufka  margarita  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me çokolad dhe kokos
Kekë me ajk pana
Çfarë të konsumoni nëse dëshironi të lindni vajzë?