Puffer me perime dhe patate
Puffer me perime dhe patate

Puffer me perime dhe patate

Kuzhint.com

Perberesit per 4 porcione:

60 gr Therrime buke

400 gr Patate

3 Luge gjelle miell

5 Luge gjelle vaj

Nje prise krip

Nje prise piper

1 Kungullesh

Pergaditja:

Patatet i pastrojme, i qerojme dhe i grryejme ne rende.

Qepeve ia heqim levoren, i presim imet dhe i bashkojme me patatet.

Kungulleshen dhe specat i pastrojme mire dhe i presim ne katrore shum te vogel.

Gjithashtu edhe keto dy perime i bashkojme me patatet.

Perzim tere masen duke i hedhur krip dhe piper.

Ia shtojme vezet dhe miellin.

Ngjeshim mire masen.

Nga masa i bejme disa toptha pastaj duke i shtypur me shuplake dore i bejme me te rrafsheta pastaj i kalojme te therrimet buke.

I pjekim ne vaj te nxehet ne te dy anet.

Burimi: http://www. gutekueche. at/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  puffer  perime  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llokuma per mengjez
Rafaello
Pica Italia