Pudingë me sos të malinave
Pudingë me sos të malinave

Pudingë me sos të malinave

Kuzhint.com

Përbërësit për 10 copë:

200 g çokollatë te bardhe,

250 g gjalpë,

5 lugë qumeshte,

4 vezë,

2 të verdha veze,

125 g sheqer,

65 g miell integral,

2 lugë sheqer pluhur.

Përgatitja :

Shkrijmë çokollatën dhe gjalpin në banjëmari, pastaj e heqim nga zjarri dhe shtojmë qumshtin dhe e përziejmë mirë.

Rrahim mirë vezët, të verdhat dhe sheqerin për 10 minuta derisa masa të dyfishojë volumin.

Shtojmë aty kremin e çokollatës dhe miellin duke e përzierë me delikatesë.

Lyejmë format me gjalpë dhe shpërndajmë masën e brumit nëpër to.

Pastaj të gjitha i vendosim në një tavë dhe i pjekim në furrë të parangrohur me 200 gradë për 10-12 minuta, derisa të krijojë kore nëpër anë dhe të mbetet e butë brenda.

Shërbehen të ngrohta ose te ftohta, dukei rrotullu ne pjat dhe duke ia hedhur siper sos te molinave dhe disa kokerza per dekor. (shih foton per dekor) Sa më shumë të ftohen aq më shumë forcohen brenda


Fjalet kyqe : embelsira  puding  molinave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe me miell misri te derguara nga nje fanse e faqes
Embelsir me bajama dhe qokollate
C'fare eshte kuskus (cous-cous)