Pudingë me portokallë
Pudingë me portokallë

Pudingë me portokallë

Kuzhint.com

Përbërësit e nevojshem:

1 pako xhelatin,

2, 5 gota e lëng të freskët te shtrydhur portokalli,

3 lugë niseshte misri,

1 lugë gjelle pluhur ose arom portokalli,

1 filxhan sheqer pluhur.

Pergaditja:

Si për fillim ne nje en qesim lengun e portokallit me 1 lugë gjelle pluhur ose arom portokalli, dhe1 filxhan sheqer pluhur dhe e leme qe te vloj pastaj ia shtojm 3 lugë niseshte misri, dhe 1 pako zhelatin te zbutur me pak uje e lem edhe per 1 minut qe te vloj qe nga kto përbërëste behet nje krem si karamel.

Kete krem e qeaim ne ene me forma si ne foto ose si te deshironi ju dhe i vendosni ne frigoriferqe te ftohen per nje nate qe ti shërbeni të nesërmen.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  puding  portokalli  xhelatin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pije për humbjen e peshës
Supë turke me thjerrëza të kuqe
Petulla të shijshme amerikane