Pudingë me kremë karamel
Pudingë me kremë karamel

Pudingë me kremë karamel

Kuzhint.com

Perberesit:

400 ml qumesht,

200 gr sheqer,

3 te verdha vezesh,

1sheqer vanilje.

Pergatitja:

Ngrohim ne tenxhere qumshtin me vaniljen.

Nderkohe rrahim mire me mikser te verdhat e vezeve me sheqerin (leme menjane 3-4 luge sheqer per karamelin).

I rrahi, me mikser vezet deri sate fryhet e te behet nje kreme te marre ngjyre te lehte.

Shtojme qumshtin mbi veze ngadal por duke e perzir me tel kuzhine e jo me mikser.

Me nje en tjeter pergatisim karamelin, duke vene ne zjarr sheqerin e mbetur me 1 luge uje.

E perziejme deri sa te marre ngjyre te bukur dhe e vendosim ne pjatat meformaqe do ta qitni kremim.

Mbi to hedhim kremin dhe i veme te gatuhen ne furre ne 140 grad per rreth 40 minuta.

Sherbehen te ftohta.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  krem  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tiramisu me çokollatë
Pitalka Ramazani
Disa njohuri per depresionin