Pudingë i shpejtë për fëmijë
Pudingë i shpejtë për fëmijë

Pudingë i shpejtë për fëmijë

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 litër qumësht me yndyrë ose i skremuar,

200g sheqer,

55-60g miellë,

60g kakao e hidhur,

një majë luge kripë,

lëkura e grirë e një kokrre limoni bio ose,

2 bustina vanilje ose aromë tjetër sipas dëshirës

Përgatitja:

Vëmë qumështin të ngrohet.

Në një tas hedhim nëpërmjet një site kakaon dhe miellin, shtojmë sheqerin, kripën, lëkurën e grirë të limonit ose vaniljen dhe i përziejmë me pirun.

Pasi qumështi është vakur (nuk duhet të nxehet), marrim një garuzhde dhe duke e përzier shpejt me rrahësin e vezëve, e hedhim në tasin ku kemi përbërësit e tjerë.

Masën e krijuar e shtojmë në tenxheren me qumështin e vakur, e përziejmë vazhdimisht me rrahësin e vezëve dhe e lëmë në zjarr derisa të marrë valë.

E hedhim në formën e madhe për buding ose në forma të vogla.

Format i lagim më parë me ujë të ftohtë, që pudingu të dalë më lehtë kur ta përmbysim në pjatë.

E lëmë të ftohet në temperaturën e ambientit dhe pastaj e futim në frigorifer për të paktën tri-katër orë përpara se ta shërbejmë.

Ka shije qokollate


Fjalet kyqe : buding  shpejte  femije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te mbushur (dollma) me mishe
Sallam çokollate
Sushi--receta se si pergaditet