Puding me shije dredhëze
Puding me shije dredhëze

Puding me shije dredhëze

Kuzhint.com

Përbërësit:

1. 5 l qumësht,

12 lugë gjelle sheqer,

5 lugë gjelle niseshte,

1 pudinga me arom luleshtrydhe,

1 lugë kafeje vanilje,

Përgatitja:

Ne një tenxhere të madhe hedhim qumështin dhe niseshtene tretur me pak qumesht me par dhe pudingun.

E vendosim tenxheren në zjarr dhe fillojmë ta trazojmë pa ndërprerje në mënyyrë që mos të na ngjisi fundi.

Ky proces kryhet në zjarr mesatar.

Gjat kohës që e trazojmë vërejmë që masa fillon të trrashet dhe merr pamjen e një kremi.

Në këtë moment shtojmë sheqerin dhe e trazojmë sërisht duke u kujdesur që masa të mos na ngjis.

Në këtë moment e heqim tenxheren nga zjarri dhe fillojmë të mbushim me të gotat me ndihmën e një garuzhdeje.

Për ta bërë akoma më të shijshme e dekorojm me kokos.

I lëmë të ftohen zupat në temperaturë ambjenti dhe më pas i vendosim në frigorifer.

Foto nga Albini Learti Jetishi


Fjalet kyqe : embelsira  puding  shije  dredheze  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Byrek i shpejt
Torte pudinge (cheesecake)
Kulaqë te mbushura me spinaq dhe djathë kaqkavallë