PSE DUHET TË HANI PJEPËR?
PSE DUHET TË HANI PJEPËR?

PSE DUHET TË HANI PJEPËR?

Kuzhint.com

Për pjeprin zakonisht na bie ndërmend atëherë kur bën vapë e madhe, e shumica prej nesh nuk e dinë se pjepri përmban sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve, të cilat mund të jenë të dobishme për shëndetin tonë.

  • Përbërësit shërues:

Pjepri përmban sasi të madhe të ujit, relativisht me pak kalori, kështu që është e përshtatshme për ushqim dietal, për pastrimin e organizmit, por përmban edhe përbërës të dobishëm. si:

Bakër, beta karotinë, fibra bimore, vitamina A,

E, hekur, vaj eterik, kalium, magnez, natrium, acid organik, mangan, selen, thartirë folik, zink…etj.

  • Pjepri mund të ndikojë në shërimin e:

Akneve, alergjive, anemisë, astmës, sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, bronhitisit, kokëdhembjes, mbipeshës, humbjes së kujtesës, diabetit, impotencës, disa lloje të kancerit, pagjumësisë, rënies së imunitetit, ftohjes dhe gripit, fertilitetit, ngritjes së temperaturës, problemet me veshkë me kanalet urinare, problemet me zorrë, lëkurë, shtypje të gjakut, metabolizëm, prostatë, infeksioneve të ndryshme, stresit, hemorroideve…etj


Fjalet kyqe : keshilla  duhet  hani  pjeper  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shpejt me reqel të qershijave
Petulla me banane
Ëmëlsirë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi.