Pokace me suxhuk dhe kashkavall
Pokace me suxhuk dhe kashkavall

Pokace me suxhuk dhe kashkavall

Kuzhint.com

Përbërësit: -Miell Finnesa,

Tip 400 -2 gota kos… -1 pluhur për pjekje -2 vezë -Kripë -Kaqkavall dhe suxhuk Përgatitja: Kosin, pluhurin për pjekje, vezët dhe kripën i përziejmë bashkë në një enë, e pastaj shtohet edhe mielli deri sa të formohet një masë e duhur sa nuk të ngjitet brumi për duar.

Më pas këtë masë e ndajmë në dy pjesë dhe pjesën e parë e vendosim në tepsi.

Sipër kësaj mase e hedhim kaqkavallin e grirë dhe copat e prera të suxhukut. Pogaqja pjeket në temperaturë 200 gradë celcius dhe kontrollohet kohë pas kohe.

Pasi të pjeket pogaqja servohet e nxehtë dhe shoqërohet me gjërat që juve ju pëlqejnë.

Formen ia beni sipas deshires ose rrethore njelloj sikur se ne foto. Ju bëftë mirë!


Fjalet kyqe : brumera  pokace  suxhuk  kashkavall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm
Kek me moll dhe rrush te that:
Embelsir me arra dhe kokos