Pogaqe  trekendesha
Pogaqe trekendesha

Pogaqe trekendesha

Kuzhint.com

Perbersit :

*500 gr miell*2 veze plus nje te bardhe te vezes*1 luge sheqer*1/2 luge uthull molle*1/2 luge krip*250 ml qumesht te nxehte*100gr Margarin (ose gjalpe)*20 gr kfasac (maja) e fresket. *Krijojme brumin dhe e leme qe te pushoje (vij). *Nga ky brum formojme 8 kuleqe. *2 pete nga 4 kuleqe

Pergaditja.

Tre kuleqeve te pare u hidhet margarine (gjalpe) kurse i fundit (4) nuk lyhet. Ne menyre te njejte veprohet edhe me peten e dyte. Te dy petet mbeshtillen ne forme rolle veq e veq, me pas rollete priten ne copa, ne forme trekendeshi, vendosen ne tepsi dhe lihen qe te vijne. Permbi lyhet me nje te kuq te vezes te rrahur me nje luge vaj.

Siper u hidhet susam apo mundeni edhe fare te zeze.

Piqet 10 minuta ne temperature 180 grade, pastaj zvoglohet temperatura ne 160 grade dhe vazhdon pjekja edhe per 30 min. Proceduren e recetes mund ta ndiqni ne fofot qe besoj se do ju lehtesoj menyren e pergaditjes.

Receta e pergaditur nga >>tegatuajm. com


Fjalet kyqe : brumera  pogace  trekendesha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollpite me gjizë
Nje keshille per peshqiret qe pastrohemi!
Ëmbelsirë me kokos nga ne