Pogaqe tejet interesante
Pogaqe tejet interesante

Pogaqe tejet interesante

Kuzhint.com

Pogaqe tejet interesante perbersitt: 250 ml ujë të vakët lugë çaji sheqer 40 g maja të freskëta 50 g të yndyrave vegjetale ose margarinë 500 g miell; 1 lugë çaji kripë Gjithashtu të nevojshme: 150 g sallam tuna me ullinj mustardë susam ose fara te zeza Në ujë të vakët, shtoni sheqer, maja te fresket dhe një lugë çaji miell.

Lere majan qe te fryet.

Shto millin margarinë ose yndyrë vegjetale, kripën dhe se bashku gatuaje brumin.

Leni mënjanë për 30 minuta në provë.

Kur brumë ndarë në 13 pjesë të barabarta.

Një pjesë e hark në anën dhe 12 të tjera u shndërrua në një rreth në 10-11 cm.

Testo përfundojë prerja në 6 vende, atëherë lahen me mustardë.

Në çdo pjesë të prerë vënë në një pjesë të qen të nxehtë, dhe pastaj pjesa e sipërme e testit kompozoj për qentë e nxehtë. ku e len deri sa te dyfishohet per mje ore Merrni nje tepai qe ka forma te muffins per pjekje dhe lyeje te teren me margarin për të bërë 12 copa.

Brumin e ndan ne kuleq si per pite ku qdo kulaq e thallon ne form te rrumbullaket 7 cm dhe e pren ne form te liles po pa e mbrri ne mes ku e lyen me mustard dhe ne qdo pjes qe e ken prer vendoseni sallam tuna duke ia afru pet e kulaqit te prer >shih si ne foto < e mblidhni dhe e vendosni ne tepsi.

Keshtu veproni me te gjithe brumin Piqem në 200 C për 10 minuta, atëherë hiqni dhe lyni ato me margarinë të shkrirë dhe i hidhni susam dhe fara te zeza per siper pastaj futeni në furrë dhe piqeni në 200 C për 15 minuta,


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  tejet  interesante  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishë viqi me pilafë
Gurabija dy ngjyrshe
Tort me molle