Pogaqe te vogla  nga Qibrie Pajaziti
Pogaqe te vogla nga Qibrie Pajaziti

Pogaqe te vogla nga Qibrie Pajaziti

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 got jogurt, 1 got vaj, 5 gota mielle, 1 te bardh te vezes, 1 peciv, 1 luge kafeje kripe, djathe ose spinaqe per mbushje, susam per dekorim

Pregaditja e recetës :

Te gjitha keto perbers me nje en te thell i perzien dhe me kto formojm brumin e deshiruar, ku pastaj kete brum e ndajm ne toptha te vogjel

I shtrijm kuleqet pak me dore dhe ne mes i mbushim me djathe ose spinaq dhe i mbeshtjellim prap duke ia dhen formen si ne foto

Pastaj i kthen ne anen e kundert qe i kemi mbeshtjell dhe i vendosim ne tepasi te shtruar me leter

Pastaj i lyejm siper me te verdhen e vezes duke i hedhur siper edhe susam dhe i pjekim ne temperatur 200 grad

Si shtes perbersi pluhur fryres është ndryshe (peciva)


Fjalet kyqe : pogaqe  vogla  djatheose  spinaqe  qibrie  pajaziti  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

4 MENYRA SI TE MESONI TE HANI ME PAK!
Torte me puding
Lëngu freskuse me luleshtrydhe