Pogaqe rrethore
Pogaqe rrethore

Pogaqe rrethore

Kuzhint.com

Përbërësit per Brumë: 600 gr e miellit tipit 500, 20 g maja thatë ose 40 g të freskët, 1 vezë, kripë, 1 lugë çaji, sheqer 1 lugë çaji, gjalpë 50g, qumësht të ngrohtë 2. 5 dl, 3 tbsp kos të trash.

FillI : 125 g gjalpë, 200 g djathë të bardhë, 1 vezë.

Për shtresë: 1 te verdhë veze, susam pak.

Përgatitje : Në qumësht të ngrohtë shtoni një lugë çaji sheqer dhe maja.

Lënë atë për të pushuar.

Kete perberje e shtojme ne miell me gjalp te shkrire veze dhe kos, e gatuajm deris a te forojme nje brume elastike dhe e leme ne nje tas te mbeshtjellur me qese kuzhine qe te dyfishhet madhesia e brumit.

E marrim brumin pasi te bymehet dhe e gatuajm ne peta te rrumbullaketa dhe ne tepsi rendism nj epete ne mese shtojem nga hargji i pergaditur me gjalpe veze dhe djath keshtu vazhdojem deris ate perfundojme me hargjin dhe en funde me nje furqe lyejm pogaqen rrethore me te verdhen e vezes dhe i hedhim siper susam,.

Pjekmi per 35 min deri 45 ne 180 grad.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  rrethore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vafle nga ne
Vaji i ullirit për lëkurë dhe flokë të dëmtuara
Krostat me limon