Pogaqe role me proshute, mishe te thate dhe djathe
Pogaqe role me proshute, mishe te thate dhe djathe

Pogaqe role me proshute, mishe te thate dhe djathe

Kuzhint.com

Pogaqe role me proshute, mishe te thate dhe djathe e pergaditur nga Feti Ibraj

Receten per Pogaqe rollate:

Per brumin:

 • 2 veze
 • 2 kosa te vegjel
 • miell sipas nevojes
 • 4 lugë supe vaj luledielli
 • 1/1 lugë supe krip
 • 1 lugë kafeje sod buke (bikarbona)
 • gjysmë gote uje të ngrohtë
 • majonez per lyerje

Per mbushjen:

 • 200 gr proshutë pule apo tjera te preme ne feta te holla
 • 150 gr mish i thatë i preme ne feta te holla
 • ​8 copa feta te holla djathe kaqkavalle
 • pak vaj ulliri, biber e origan te thatë sipas shijes suaj

Pergaditja;

Brumin e pergaditim se pari ku ne nje ene i thejme vezet shtojme kosin, ujin, kripen, soden dhe i perzime bashkë duke e ngope pastaj mielle ngadalë deri te formohet nje brume.

Brumin e leme te pushoje 10 min e ngjeshim e formojm ne kulaq dhe e t'hollojme ne form katrore si pete rollati duke e mbushe siper peten me proshuta, djathin e siper tyre i hedhim biber te zi, pak vaj ulliri dhe origan.

Pasi qe e kemi mbushur e mbeshtjellim nga fillimi duke ja mbyll mire qoshet dhe e rrotullojme ne forme rollate ku siper e lyjme me majonez, e qesim ne tepsi te shtruar me leter furre te shtrume dhe e pjekim ne 180-200 per 25 min (shikone se mvaret se qfar furre keni).

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  role  proshute  mishe  thate  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmëlsirë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi.
Tatli me lara
Torte laramane