Pogaqe  per mengjes
Pogaqe per mengjes

Pogaqe per mengjes

Kuzhint.com

Përbërësit: 800 g miell 40 g maja të freskëta 250 ml të qumështit Sheqer 1 lugë çaji 2luge qaji kripë 2 vezë 100 ml vaj 200 ml kos pak yndyrë dhe një vezë për lyrje fara te zeza Përgatitja: Pregaditim majan në qumësht të vakët me një lugë çaji sheqer dhe një miell. Kur shkumëzohet maja, e gatuajm brumin me përbërësit e tjera të mesiperm.

Gatuajm derisa fillon brumë për të tërhequr larg nga pjesa e mureve të enës. dhe të lëmë qe të rritet. Kur brumi është dyfishuar fillojm me pregaditjen e pogaqes qe e kemi postuar te gjithen ne detaje te fotografuar Pasi te kemi perfundu me gatimin e pogaqes e lyejm me vez dhe e dekorojm ne mes me fara te zeza ose susami e lem qe te pushoj vetem derisa te nxehet furra në 200 C dhe e pjekim për rreth 35-40 minuta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir e shishme kremoze
Tortë me arra
Ushqimet e para për foshnjën tuaj