Pogaqe ne forma te ndryshme
Pogaqe ne forma te ndryshme

Pogaqe ne forma te ndryshme

Kuzhint.com

Pogaqe ne forma te ndryshme

 • 950 g miell T 400
 • 100 g miell për ngjeshjen e brumit
 • Maja të freskët 50g
 • 50 g gjalpë
 • 2 vezë
 • 1 e verdhë veze
 • 2 lub te qajit kripë
 • 400 ml krem kosi ose ajk
 • 100 ml qumësht të ngrohtë
 • Sheqer 1 lugë çaji
 • Merr 100 ml qumësht te ngrohur ku në të shtoni 50 g maja, përzieni dhe shtoni një lugë çaji sheqer kue le të fryhet

Përgatitja:

500 g miell i vëmë në një tas të madh dhe shtoni në të 2 vezë, 1 e verdhë veze, kripën, 50 g gjalpë i shkrirë majan dhe 400 ml krem kosi.

Të gjitha kto i perzien mirë dhe të kombinuar butësisht shtoni 450 g miell mbetur.

Gatuaani brumin mirë dhe e mbuloni me një leckëku e lëni për rreth 45 minutate pushoj.

Pastaj sipërfaqem e spërkatëni me miell ku do ta pregaditeni brumin për ti bere pogaqet e vogla.

Brumin e ndani me kuleq te vegjel dhe secilin e tahlloni ku i vendosni nje mbi nje duke i lyer me gjalp te shkrir, ose sipas deshires i jepni edhe forma tjera ku ne fund i lyni me te verdhen e ves duke i sperkat siper me fara susami.

Mbasi te keni perfundu te gjithe brumin i vendosni ne tepsi ku ken shtruar me par leter per pjekje dhe i leni te pushoj per 45 min,

Piqem 25 minuta në 200 C në furrë

Unë i kam bere ne tre lloje të ndryshme të formave, ndersa ju gatuani si te deshironi!

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  pogaqe  forma  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

8 Legumet e mrekullueshme
Buke me Veze dhe Spinaq
Njohuri mbi vajin e ricinusit dhe vetit e tij te mira!