Pogaqe ne form kifles
Pogaqe ne form kifles

Pogaqe ne form kifles

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 500 gr miell
  • 2 vezë
  • 1 filxhan kos
  • 2 lug maja
  • Gjysem gote qumësht
  • 250 gr margarinë
  • sheqer
  • kripë
  • djathë me magdanoz

Pregaditja;

Shkrihet maja më gjysem gotë qumësht të ngrohtë me një lugë çaji sheqer.

Nje nje ene te madhe shtojm vezët, kosin, kripë dhe miell për tan gatua nje brumë te ngjeshur.

Ndajm brumin në tetë pjes dhe secili e bejm kulaq dhe e shtriejm ne peta ku te gjitha i lyejm me margarinë dhe vndosim njëri mbi tjetrin, të gjitha.

Pastaj me nje tollojs i shtrijm te gjitha petet se bashku qyshe jan njera siper tjetres ne nje pet te madhe dhe nga gjitha petet e ndajm ne 16 trekendsha ku ne secilin trekendesh e vendosim nga një copë djathë te perzier me magdanoz dhe pastaj i formojm i japim formen si ne foto.

I vendosim në një tepsi te lyer me gjalp dhe i lëm që të dyfishohen.

Pastaj i pjekim në 190 gradë për rreth 20 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  form  kifles  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lambada torte
Biskota mira role dy ngjyrshe
Oriz me qumësht dhe fruta tjera