Pogaqe me susam
Pogaqe me susam

Pogaqe me susam

Kuzhint.com

Perberesit :

  • 600 gr miell
  • 1 gote kos
  • 2 kokra veze
  • nje luge caji sode buke
  • pak kripe
  • 200 gr gjize te thate
  • 100 gr gjalpe
  • uje te vakur

Pregatitja:

Ne nje tepsi hedhim miellin, hapim nje grope ne mes, hedhim pak kripe, soden e bukes 2kokrra veze, kosin dhe gjalpin e shkrire

Zeme brumin duke i perziere dhe duke shtuar pak uje derisa te behet nje brume i bute

E leme pak brumin, nderkohe ne nje tas hedhim gjizen, 1 luge gjalp, pak kripe dhe I perziejme

Brumin e ndajme ne 20 kulece te vegjel.

Marrim njerin kulaq e hapim pak ne mes i hedhim 1 luge caji nga gjiza pregatitur dhe e mbeshtjellim qe gjiza te mbetet brenda.

Keshtu i bejme te gjithe kulecet.

Marrim nje tepsi, e lyejme me gjalp dhe i vendosim me rradhe kulecet.

Siper mund ti lyejme me pak te verdhe veze me nje furce.

E nxehim furren ne 180 grade dhe i pjekim per 30 minuta.

Mbasi i nxjerrim nga furra i mbulojme qe te zbuten.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne nga furra
Ja si mund të hiqni njollat e vajit..
Mantija Kosovare