Pogaqe me patate
Pogaqe me patate

Pogaqe me patate

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 g miell, 300 g patate, 250 g gjalpë, 50 ml të qumështit, 50 ml vaj, 1 maja, 2 vezë, Kripë 1 lugë çaji

Pregaditja e recetës :

Qerojme patatete rea dhe i hedhim ne uje me kripe per ti zire.

I bejme bure dhe ia shtojme vezen e rrahur pasi t ejene zier i shojme edhe gjalpen edhe vajin.

Ne perberje shtojme qumeshtin e ngrohet dhe majan dhe e perziejm.

E perziejm masen dhe ia shtojme miellin dhe e leme masen qe te pushoj per 1 ore.

Pastaj marrim bejme kuleq mesatar sipas deshires dhe i rendisim ne nje tave qelqi te lyer me gjalpe i pjekim per 30 min ne tem 200 grad.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me forma nga Bardha Hoxha
Pogaqe te vogla nga Buqe Ferizi
Embëlsirën Spanjolle