Pogaqe me mish te bluar
Pogaqe me mish te bluar

Pogaqe me mish te bluar

Kuzhint.com

Perberait; 350 gr mishe i bluari kaverdist me vaj erza dhe piper te kuq 100 ml hirr djathi 350 ml kos 10 mgr sod buke kripe shume pak sepse ka hirra e djathit mille sipas nevojes 1 ve per dekorim vaj per lyrje Pregaditja; Nga te gjithe perbersit e mesiperm bejm pregaditjen e brumit ku e leme te qendroj per rrethe 30 min. Pastaj marrin brumin dhe e ndajm ne dy pjes ku secilen pjes e shtrijm ne 5 pete e sperkatim me gjalp dhe ne mes ia qesim mishin duke e mbulu siper edhe me 5 te lyera ne mes me gjalp dhe e prejm me got apo edhe me ndonje send tjete (shih per me shume foton) i preni dhe i renditni krah njera tjetres ne tepsi forma jan si te mufins ku tepsin me par e keni lyer me margarin, dhe duke i lyer me te kuqe te ves I pjekim ne furre te nxeht ne 200 grad. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  mish  bluar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tullumba
Pite me speca dhe djathë
Pilaf me karota dhe salmon