Pogaqe e shpejt me susam dhe kos
Pogaqe e shpejt me susam dhe kos

Pogaqe e shpejt me susam dhe kos

Kuzhint.com

Përbërësit ;

 • 350 g miell
 • 1/2 lugë çaji piper i zi
 • Kripë 1/2 lugë çaji
 • 2 luge peciv
 • 7 lugë gjelle gjalpë ftohtë
 • 3 copë qepë pranvere
 • 150 gr djathë
 • 3 lugë djathë lloj djathi i bute ose shmand
 • 180 ml kos
 • 1 lugë gjelle susam
 • 2-3 lugë djathë integruar (Kashkavall ose të ngjashme)

Përgatitje ;

Ngroh paraprakisht furrë në 220C.

Në tas, kombinoni miell, piper, kripë dhe pluhur pjekje.

Në një tas, prejm gjalpën në copa të vogla.

Shtojme miellin dhe e perziejm me dore deris a mielli dhe gjalpa te bashkohen, prejme edhe qepet e rea dhe i hedhim ne brume vazhdimisht duke i perzier.

Gjithasahtu hedhim edhe llojet e djatherva qe kemi shenuar me duara hedhim edhe kosin. nes emasa behet e lengshme ateher shtoni miell deri sa brumi te mos ngiitet per dore. brumin e shtrijme em pic dhe me nje gote bejme rumbullake ne gjersi prej 1 cm dhe i rendism ne nje tepsi te lyer me gjalp. i hedhi siper susamdhe i fusim ne furre per 12-15 min dhe pasi te piqen i hedhim siper kashkavall ne rende.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  shpejt  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Zupa me fruta të ndryshme
Tortë ‘Reform’
Supë me fide dhe spinaqë