Pogaqe e shpejt me susam dhe kos
Pogaqe e shpejt me susam dhe kos

Pogaqe e shpejt me susam dhe kos

Kuzhint.com

Përbërësit ;

350 g miellë,

1/2 lugë çaji piper i zi,

Kripë 1/2 lugë çaji,

2 luge peciv,

7 lugë gjelle gjalpë ftohtë,

3 copë qepë pranvere,

150 gr djathë,

3 lugë djathë lloj djathi i bute ose shmand,

180 ml kos,

1 lugë gjelle susam,

2-3 lugë djathë integruar (Kashkavall ose të ngjashme),

Përgatitje ;

Ngroh paraprakisht furrë në 220C.

Në tas, kombinoni miell, piper, kripë dhe pluhur pjekje.

Në një tas, prejm gjalpën në copa të vogla.

Shtojme miellin dhe e perziejm me dore deris a mielli dhe gjalpa te bashkohen, prejme edhe qepet e rea dhe i hedhim ne brume vazhdimisht duke i perzier.

Gjithasahtu hedhim edhe llojet e djatherva qe kemi shenuar me duara hedhim edhe kosin. nes emasa behet e lengshme ateher shtoni miell deri sa brumi te mos ngiitet per dore. brumin e shtrijme em pic dhe me nje gote bejme rumbullake ne gjersi prej 1 cm dhe i rendism ne nje tepsi te lyer me gjalp. i hedhi siper susamdhe i fusim ne furre per 12-15 min dhe pasi te piqen i hedhim siper kashkavall ne rende.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  shpejt  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj
Këshille : flisni ngadalë, bëni pyetje dhe të gjithë do të dëgjoj
Torte me krem vishnje