Pogaqe e shpejt me ajke kosi dhe djathe
Pogaqe e shpejt me ajke kosi dhe djathe

Pogaqe e shpejt me ajke kosi dhe djathe

Kuzhint.com

Pergersit; 3 vez gjysem gote vaj, 1 l jogurt, 1 luige tharm buke 1 aditiv(peciv) 1 lug kripe mielle sipas nevojes Per mbushje; 150 gr djathe 250 gr ajke kosi. 2 veze Pregaditja; Marrim nje ene dhe ne te i qesim te gjithe perbersit e lengshem pastaj ne te ia hedhim millin e perzier me peciv, tharme dhe krype. E gatuajm brumin mire por jo shume te fort pastaj marrim dhe e i ndajm ne 4 pjes te barabarta duke i lyer me vaj.

Tre kuleqet i punojm per se gjati dhe e bejm nje gershet te gjate sa e keni tepsin, kurse nje pete e shtrini ne fund te tepsis.

E vendosni mire si ne foto dhe pastaj ia qitni masen me jogurt veze dhe djathe te shtypur, e lyeni me vaj dhe e pjekni ne furre te nxeht qe me pare ne temperatur 200 grad. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  shpejt  ajke  kosi  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SPECA ME GJIZË - TURSHI
Tortë ‘Reform’
Torte me molle dhe marcipan