Pogaqe e embel me arra
Pogaqe e embel me arra

Pogaqe e embel me arra

Kuzhint.com

PERBERSIT:

  • 1kg miell
  • 3 veze
  • 85 gr sheqer
  • pak kripe
  • 300 ml qumesht te vaket
  • 85 gr gjalpe
  • 25 gr maja
  • 300 gr gjize te embel,
  • 200 gr arra te grimcuara,
  • 1 veze per lyrje

PREGADITJA;

Marrim qumshtin, sheqerin dhe majan i perzim mire dhe i lem qe te fryen, pastaj marrim miellin ku ne te i qesim vezet, kripen si dhe majan e ardhur me qumeshte dhe e gatuajm brumin.

Masen e gatuar e lejm per 1 ore qe te dyfishohet.

Mbasi te jet dyfishuar e shtrijm ne nje pete te trashe rrethe 1 cm dhe marrim nje gote te ujit ku te gjithe brumin e ndajm ne rrathe te barabarte.

Marrim tepsin e lyejm me gjalpe dhe i vendosim te gjithe rrathet njera mbi tjetren duke i vendos gjizen e embel ne mese dhe keshtu vazhdojm derisa te perfundij i gjithe brumi (per ta kuptuar me kjart shikone fotonn ).

Ne fund e lyeni pogaqen me vezen e perzier me 1 lug vaj si dhe ia qitni te gjithe arrat e grimcuara.

Keshtu te perfunduar e leni qe te pushoj edhe per gjysem ore dhe e pastaj e pjekni ne furren e nxeht ne temperatur 200 grad deri sa te merr ngjyre te arte.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  pogaqe  embel  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mos hani duke përdorur telefonin, iu shëndosh më shumë
Torte me kakao
Schnitzel me salce gjuetari