Pogaçe te vogla nga Albini Learti Jetishi
Pogaçe te vogla nga Albini Learti Jetishi

Pogaçe te vogla nga Albini Learti Jetishi

Kuzhint.com

Kjo pogaqe eshte e gatuar me;

  • 1 gote te vogel te qajit vaj.
  • 1 e gjysem gote qumsht te voket
  • 1 gote te qajit kose
  • 1 luge te qajit sheqere
  • 3 luge te qajit krype
  • 2 luge maja te vogla dhe
  • mille deri sa te formohet brumi

Pergaditja;

ne filli ne nje en perziejm te gjithe perbersit e lengshem pastaj ia qesim krypen, sheqerin, majan dhe ne fund ia shtojm edhe miellin dhe e formojm nje brum, ku kete brum e lem deri sa te dyfishohe dhe pasi te dyfishohet e ndajm ne kuleq te barabart duke i vendosim ne tepsi te lyer me gjalpe ku me nje thike ia bejm nga nje vij te preme ne mes si ne foto (mundeni ti hedhim siper edhe susam )dhe i pjekim ne furre ne temperatur 200 grad

Gatuani se jan shume te shishme

ju beft mir nese i gatuan.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  albini  learti  jetishi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me biskota dy ngjyrëshe
Pice shtepie nga Lulja LA
Keku i dukeshës