Pogaçe te vogla me forma nga Bardhe Buçaj
Pogaçe te vogla me forma nga Bardhe Buçaj

Pogaçe te vogla me forma nga Bardhe Buçaj

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Miellë sipas nevojes, 100gr gjalp te shkrirë, 1 filgjan vaj dhe 1-2 vezë, 1 lugë të mesme maja të bukès, 2 lugë tè mesme me kryp., 250 ml ujë dhe 250 ml qumshtë

Pregaditja e recetës :

Te gjitha këto perbers I bashkojm në miell dhe atëhere brumin e nxen me 250 ml ujë, 250 ml qumshtë, uji dhe qumshti me qenë I vakèt. dhe e gatuajm brumin dhe e ngjeshim mirë me duar dhe e lojmë brumin me ardhë mirë pèr 1 orë.

Kur të vjen brumi e ngjeshim mirè me miell dhe I ndajmë në kuleq dhe I formojmë si toptha tè rrumbullakta, atëhere me thik të mbrehtë I prejmë sikur në foto.

I rendisim ne tepsi dhe I lojmë gjysem ore qe tè vijn prap ne tepsi.

Para se mi pjek I lyejm me t'verdhen e vesë dhe I pjekim ne temperaturë 250 grad, po tu u pjekë I nxjerim nga furra dhe prap I prejme me thik se tu u pjek fryhen dhe nuk dallohet shumë prerja pèr at arsye prap I prejme me thik.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  voglame  forma  bardhe  buqaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buke ne furre me proshute, domate, veze, qumeshtdhe djath kackavalle nga tegatuajm
Mishë viçi me bishtaja
Pudra e bebes dhe mrekullit e saja