Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berish
Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berish

Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berish

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 margarin, 2 vezë , 1 lugë kfasac, 1 lugë krypë , 2 lugë sheqer, 1 gotë e qajit qumësht , millë sipas nevojes, djathe për mbushje dhe, 1 të verdhe të vezës per lyerje

Pregaditja e recetës :

Ne fillim e gatuajm brumin me perbersit e më sipërm pastaj nga brumim e ndajm ne kuleq te barabart i shtrijm dhe e shtrijm me dore kulaqin ku mbrenda i mbushim me djathe dhe pastaj i palosim ne gjysem si ne foto dhe i renditim ne tepsi te lyer me vaj.

Pasi te kemi perfundojm me te gjithe brumin i lyejm siper pogaqet me veze dhe sipas deshires i qesim edhe fara susami ose dhe te zeza dhe ne fund i pjekim në furrë të nxeht ne 200 grade.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  djathe  kaltrina  berish  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me bollgur
Role me mishe dhe sallat
Petulla  te rrumbullaketa ne furre