Pogaçe te vogla me djathë nga ne
Pogaçe te vogla me djathë nga ne

Pogaçe te vogla me djathë nga ne

Kuzhint.com

Perbersit;

Miellë 17 lugë gjelle

3 vezë, 1 pluhur fryres për ëmbelsira,

1 gotë të madhe me vaj,

1 gotë te madhe me kos,

150 gr djathë ose gjizë,

susam për dekor,

pak krypë.

Pergaditja;

Ne nje ene te madhe i perzihejm vezët per sa te dyfishohet masa pastaj i qesim të gjithe perbersit tjer derisa te formojm nje brum jo shumë i trash dhe nga ky brum marrim dhe i vendosin ne forma me lug dhe i renditim ne tepsi jo afer njera tjetre duke i dekoruar siper me susam. pastaj i pjekin ne furre te nxeht ne 200 grad derisa te marrin ngjyren e deshiruar apo edhe si ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinsa me molle ne forme trendafili
Salmon me perime të ziera
Ajvarë  i përgaditur nga Ema Emily