Pogaçe të vogla me djathe
Pogaçe të vogla me djathe

Pogaçe të vogla me djathe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gr miell, 500 gr djath, 250 gr margarin, 1 e kuqe e vezës, pak kripë, sodë bikarboni, për lyerje një e bardhë e vezës dhe susam

Pregaditja e recetës :

Të gjith përbërësit përzihen mirë dhe futen në frigorifer për 2 orë.

Pas kësaj kohe e brumin e qesim në tavolinë të përmillur.

E tëhollojmë petën në trashësi të gishtit dhe me gotë nxjerrim forma të rrumbullakta.

Rrathët i qesim ne tepsi të shtruar me letër për pjekje.

I lyejmë me të bardhën e vezës dhe i qesim susam përmbi.

Piqen në temperaturë 200*C rreth 20 minuta.

Kur të pjeken i nxjerrim dhe i mbulojmë me një pecetë dhe i lëmë deri 15 minuta të ftohen pastaj i servojmë.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  pogaqe  vogla  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kadaif me rrushe te thate
Torte e pa pjekur
Biskota turke