Pogaçe të vogla me djathë nga ne
Pogaçe të vogla me djathë nga ne

Pogaçe të vogla me djathë nga ne

Kuzhint.com

Pogaqe te vogla

Perberesit :

600 gr miellë,

1 gote kos,

2 kokrra veze,

nje luge caji sode buke,

pak kripë,

200 gr djathë,

100 gr gjalpe,

uje te vakt,

Pregatitja:

Ne nje tepsi hedhim miellin, hapim nje grope ne mes, hedhim pak kripe, soden e bukes 2kokrra veze, kosin dhe gjalpin e shkrire

Zeme brumin duke i perziere dhe duke shtuar pak uje derisa te behet nje brume i bute

E leme pak brumin, nderkohe ne nje tas hedhim djathin, 1 luge gjalp, pak kripe dhe I perziejme

Brumin e ndajme ne 20 kulece te vegjel.

Marrim njerin kulaq e hapim pak ne mes i hedhim 1 luge caji nga gjiza pregatitur dhe e mbeshtjellim qe gjiza te mbetet brenda.

Keshtu i bejme te gjithe kulecet.

Marrim nje tepsi, e lyejme me gjalp dhe i vendosim me rradhe kulecet.

Siper mund ti lyejme me pak te verdhe veze me nje furce.

E nxehim furren ne 180 grade dhe i pjekim per 30 minuta.

Mbasi i nxjerrim nga furra i mbulojme qe te zbuten.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Byrekë  me petë të gatshme
Schnitzel me salce gjuetari
Biskota të mbushura