Pogaçe të shijshme shtepie
Pogaçe të shijshme shtepie

Pogaçe të shijshme shtepie

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 vezë 1 peciv dhe kripë, 800 gram jogurt, një lugë të kafes soda bikarbonjo te mbushur plot, mielle sipas nevojes.

Pregaditja e recetës :

Receta se si mund ta përgadisni pogaçe të shijshme.

Në filim hedhim miellin në një enë të gjërë dhe ja shtojmë të gjithë përbërësit që kemi përmendur më lartë.

Me këtë masë formojmë një brum të butë.

Pasi që kemi formuar një top nga brumi e qesim në tepsi te cilës ja shtrojmë një letër për pjekje dhe e shtypim me dorë pogaçen deri sa të merr një formë si kjo në fotoe lyejm siper me vaj dhe i qesim fara susami dhe pastaj e fusim në furrë qe te piqet në 200 grad.

E pjekim derisa të merr një ngjyren qe deshirojmper afër 25 minuta.


Fjalet kyqe : pogaqe  shijshme  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me kremkakao
Salat domatesh me djathe
Kafeja nuk ju jep vetëm shije, por edhe bukuri