Pogaçe si kifle me djathë
Pogaçe si kifle me djathë

Pogaçe si kifle me djathë

Kuzhint.com

Perbersit:

500 gr miellë, 2 vezë, 1 filxhan kos, 2 lug maja,

Gjysem gote qumësht, 250 gr margarinë, sheqer, kripë, djathë.

Pregaditja;

Shkrihet maja më gjysem gotë qumësht të ngrohtë me një lugë çaji sheqer.

Nje nje ene te madhe shtojm vezët, kosin, kripë dhe miell për tan gatua nje brumë te ngjeshur.

Ndajm brumin në tetë pjes dhe secili e bejm kulaq dhe e shtriejm ne peta ku te gjitha i lyejm me margarinë dhe vndosim njëri mbi tjetrin, të gjitha.

Pastaj me nje tollojs i shtrijm te gjitha petet se bashku qyshe jan njera siper tjetres ne nje pet te madhe dhe nga kjete pete e ndajm ne 16 trekendsha ku ne secilin trekendesh e vendosim nga një copë djathë dhe pastaj i formojm i japim formen si ne foto.

I vendosim në një tepsi te lyer me gjalp dhe i lëm që të dyfishohen.

Pastaj i pjekim në 190 gradë për rreth 20 minuta.

recepti-peciva.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  kifle  djath  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolad me mak
CILA TERAPI E FTOHTË SHËRON DHEMBJET E MUSKUJVE?
Qofte me kunguj