Pogaçe nga patatet
Pogaçe nga patatet

Pogaçe nga patatet

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg patate,

750 g miellë,

2 vezë,

Kripë,

1 lugë çaji vaj.

Përgatitje:

Marrim patatet e ziera i bejme ne rende ose i shtypim me pirun deri s ate behen si pire dhe en te shtojme miellin dhe nese nuk behet gjulle ateher hedhim uje nga lengu i patateve ku jane zier deris ate formojme nje brum homogjen q enuk ngjitet ne duar, hedhim krip dhe vezet dhe perziejm me dore brumin pasi te jete gati brumi bejme kuleq te vegjel dhe i rendisim ne nje tepsi dhe i pjekim per 30 min ne 200 grad.

ju befte mire...


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  patatet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pjeshka nga  Remzije Buqe Ferizi
 Proja me spinaqë nga Valdeta Latifi
Embëlsir me pjeshk