Pogaçe nga Argetime Telqiu Ballanca
Pogaçe nga Argetime Telqiu Ballanca

Pogaçe nga Argetime Telqiu Ballanca

Kuzhint.com

Perbersit;

300 ml qumesht,

250 ml kos,

3 luge gjelle sheqer,

1 luge krypë,

2 qese te vogla kfasac.

PERGADITJA;

Me perbersit e me siperm gatuajm brumin dhe pastaj kete mas te brumit e ndajm. ne 3 pjes

Secilen pjes e ftollojm dhe e lyejm me margarin secilen dhe i palosim si mindil te tria petat veq e veq dhe i lem menjan.

Pataj e marim te paren e ftollim nje pet dhe e vendosim ne tepsi edhe te dyten e ftollojm dhe e vendosim siper petes se par ne tepsi dhe ne fund e tallohm

ne pet edhe te treten dhe edhe kete e vendosim ne tepsi siper petave qe i vendosem me pare

Pasi te kemi rendit ne tepsi siper. i lyejm me vez dhe i qesim susam pastaj e presim dhe e lam. te vjen (te dyfishohet) ne tepsi

Pasi te fryet e pjekim ne temperatur 190 grad


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  peta  argetime  telqiu  ballanca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shpageti me salce dhe perime te ndryshme
Fëmija juaj belbëzon
Ëmbelsirë me bajame(badema)