Pogaçe nga  Freskita Basha
Pogaçe nga  Freskita Basha

Pogaçe nga  Freskita Basha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1luge te mesme sode buke, 700gr kos, 1luge e mesme me krype, mielle sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle qesim miellin pastaj shtojm soden e bukes , kosin, kryepen dhe vazhdojm ta perziejm vetem me luge deri sa te trashet.

Pastaj me dore e formojm nje brum dhe tani e vendosim ne nje tepsi te lyer me vaj ose gjalpe.

Brumin e fituar e rrafshojm mire me dore ne te gjitha anet .

Siper e lyjme me vaj dhe e leme te dyfishohet (te gufoj) pastaj e pjekim ne temperatur 190 grad.

Ju beft mire nese e gatuani.

​Pogaçe e pergaditur nga Freskita Basha


Fjalet kyqe : pogaqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kastravecat turshi
Dobësohuni gjatë fundjavës
Mandarina lufton anemin dhe mykun e zorrëve