Pogaçe ne form te lules
Pogaçe ne form te lules

Pogaçe ne form te lules

Kuzhint.com

Perbersit :

 • 1 /2 maj buke(kfasac)
 • 1 l uge e kafes bakin
 • 1 l luge e qaji (jo e plot) sod bikarboni
 • 2 dcl. qumsht
 • 1 luge e kafes sheqer
 • 1 luge e supes krip
 • 4 luge e supes vaj
 • 4 dcl. uje te vaket
 • 1 vez per lyrje dhe susan
 • miell sipas nevojes
 • vaj per lyrje per ne mes te kuleqeve

Pergatitja :

Ne qumshtin e vaket qesim nje luge sheqer, nje luge miell dhe gjysmen e( kvasacit) perziejm i lem me pushu pakez..

Ne enen qe do te gatujm brumin hedhim ujin e vaket, shtojm disa dcl. miell te perzier me bakin, soden bikarbon, kripe dhe e shtojm qumshtin me maja,

i shtojm dhe vajin...

E perziejm masen dhe i shtojm miell sa te behet nje brum homogjen apo te them sa te ndahet brumi nga ena dhe nuk ngjitet me per duar, e lyen me vaj

permbi dhe e len me pushu te mbuluar per 15 min.

Pasi ka pushuar brumi, e ngjeshim prap( per me kjarte )e ndani brumin ne kuleq ku te gjithe i tallon dhe nje nga nje i rendit duke i lyer me vaj dhe duke i shtri ne nje pet.

Prap te gjithe peten e mbledh e bene nje brum te veten ku prap e thallon te teren dhe e pren ne trekendh te barabart ku qdo trekendesh e pren ne mes duke mos e qa deri ne fund , pastaj e merre dhe e rrokullis ka pjesa me e holle 2 her duke i dhene kete form te bukur dhe i vendosim ne tepsi qe e kemi lyer, e pare me vaj dheprap e lem te pushoj brumi per nja 20 min.

Siper e lyejm me vez dhe i qesim susam

Pogaqen e shtim ne furre te ftoht pastaj e leshojm furrenne 200 c dhe e pjekim per 10 min. pjekja mvaret nga furaqe e keni pastaj e zvogloni ne 180 c edhe 30 min.

Kur pogaqa eshte e pjekur e nxjerni nga tepsia dhe e mbeshtjellni me salvet e leni me pushu derisa te zbutet pak...

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  form  lules  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me gjize
Flok te gjata, vetem me kete recet me qep
Torte Eclair