Pogaçe muffinsa
Pogaçe muffinsa

Pogaçe muffinsa

Kuzhint.com

Pogaqe nga Ledion Stars

Përbërsit:

2 gota me qumsht,

1 gotë me ujë,

1 lugë të madhe me kfasac,

2 lugë të mesme me krypë,

2 lugë të mesme me sheqer,

1 gotë e qajit me vaj,

2 vezë dhe miellë sipas nevojes.

Mbushja behet me gjizë,

Susam për dekor.

Përgatitja:

Në një en të thell e gatuajm brumin me përbërsit e më siperm dhe e lemë që të dyfishohet.

Pastaj nga brumi formojm pogaqet role si ne foto i mbushim me gjizë dhe renditim ne tepsi të lyer me gjalpë dhe prap i lem që të pushojn per 20 min. pasi të fryrn i lyejm me të verdhen e ves siper dhe i hedhim edhe fara susami.

I pjekim ne furrë të parangrohur ne temp. 220 grad.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  muffinsa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinsa me krem vanilje
Si te pergaditim kungull misiri
Gurabia me kokos  nga Vlora Hoxha