Pogaçe me mishë të bluar
Pogaçe me mishë të bluar

Pogaçe me mishë të bluar

Kuzhint.com

Perberait;

350 gr mishe i bluari kaverdist me vaj erza dhe piper te kuqë.

100 ml hirr djathi,

350 ml kos,

10 mgr sod buke,

kripe shume pak sepse ka hirra e djathit,

mille sipas nevojes,

1 vezë per lyerje, vaj.

Pregaditja;

Nga te gjithe perbersit e mesiperm bejm pregaditjen e brumit ku e leme te qendroj per rrethe 30 min.

Pastaj marrin brumin dhe e ndajm ne dy pjes ku secilen pjes e shtrijm ne 5 pete e sperkatim me gjalp dhe ne mes ia qesim mishin duke e mbulu siper edhe me 5 te lyera ne mes me gjalp dhe e prejm me got apo edhe me ndonje send tjete (shih per me shume foton) i preni dhe i renditni krah njera tjetres ne tepsi forma jan si te mufins ku tepsin me par e keni lyer me margarin, dhe duke i lyer me te kuqe te ves.

I pjekim ne furre te nxeht ne 200 grad.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  mish  bluar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me karota
Salate me mozzarella dhe makarona
>Dollem< nje gjelle nga Vlora e gatuar nga Endri Fabiola Noel